KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
PARDUBICKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

V Rábech oslavili 140. výročí Lovčího zámečku (1882)

Na území KRÁLOVSTVÍ PERNÍKU, z. s., pod hradem Kunětická hora u Pardubic se nachází pozoruhodná stavba Lovčího zámečku z roku 1882. Postavil ji svobodný pán Richard Drasche z Wartinbergu (1850-1923), jenž v červnu 1881 koupil v dražbě pardubický velkostatek - historické dědictví Pernštejnů.
Stavbu vedl a projektoval rodák z východočeských Slatiňan, architekt a od roku 1885 první ředitel Uměleckoprůmyslové školy v Praze František Schmoranz ml. (1845-1892). Málokdo si uvědomuje, že tato výjimečná stavba je opomíjeným předobrazem slavné České chalupy na zemské Jubilejní výstavě 1891. Z dnešního hlediska je neuvěřitelné, že pan baron před 140 lety dokázal tak obrovské dílo postavit a vybavit za 1 rok od chvíle, co koupil pozemky, neboť již 4. října 1882 vyšla v novinách Pernštýn obsáhlá recenze s podrobným popisem budov i vybavení. A to vozil cihly koňskými povozy ze vzdálenosti cca 30 km. Kolik povozů muselo být současně na trase, aby stavbu stačily zásobovat? Kolik dělníků i řemeslníků stavbyvedoucí zaměstnal? Nepochybně mnoho!
Nejstarší fotografie Lovčího zámečku z roku 1895.
Nejstarší fotografie Lovčího zámečku z roku 1895.
Pozoruhodná je i historie objektu, který střídal majitele vždy pod tlakem dějinných událostí ve středoevropském prostoru. Proto je úžasné, že 140. výročí Lovčího zámečku v Rábech společně oslavili dne 6. října 2022 potomci všech jeho dosavadních vlastníků.

Ze zámku v Ebreichsdorfu u Vídně přijel baron Richard Drasche-Wartinberg, jenž je pravnukem 1. majitele. Osmdesátiletého pána doprovodil jeho vnuk Emil Drasche-Wartinberg.

Právě před 100 lety v režii první pozemkové reformy po vzniku Československé republiky získali Lovčí zámeček s pozemky, okolními lesy i dalšími nemovitostmi manželé František a Marie Aschenbrennerovi (pan František Aschenbrenner byl vrchním ředitelem Moravské agrární a průmyslové banky a podílel se na měnové reformě dr. Aloise Rašína, jenž byl ostatně i autorem textu výchozího zákona o zřízení samostatného státu československého ze dne 28. října 1918). Tyto majitele při oslavě reprezentovali jejich vnuci Jiří a František Aschenbrennerovi.

V napjaté atmosféře krátce před 2. světovou válkou (v listopadu 1938) Lovčí zámeček s provozními budovami a okolními lesy od manželů Aschenbrennerových koupila paní Miloslava Sudková z Bílé Třemešné a přebudovala ho na Penzion pod Kunětickou horou. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl zámeček znárodněn a užíván jako internát učiliště Státních pracovních záloh (1953-1955), pak Domov důchodců a pro Ústav sociální péče (1965-2000). Před 30 lety (v listopadu 1992) byl ve značně zanedbaném stavu vydán v restituci mamince pana ing. Petra Mlejnka, jenž je vnukem paní Sudkové. Také on byl hostem slavnostního večera ke 140. výročí Lovčího zámečku.

František Aschenbrenner, Jiří Aschenbrenner, Richard Drasche-Wartinberg, Emil Drasche-Wartinberg a Petr Mlejnek (6.10.2022)
František Aschenbrenner, Jiří Aschenbrenner, Richard Drasche-Wartinberg, Emil Drasche-Wartinberg a Petr Mlejnek (6.10.2022)
Od roku 2003 o tuto pamětihodnost pečuje firma KAM NA PARDUBICKU s. r. o., postupně ji opravuje a na nemovitosti uplatňuje své předkupní právo. Je producentem zážitkového programu Muzea perníku v Perníkové chaloupce na území Království perníku a při slavnostním večeru oznámila záměr vydat k budoucímu 150. výročí Lovčího zámečku v roce 2032 reprezentativní obrazovou a historickou monografii. Snad se podaří v soukromých i státních archívech najít původní plány stavby Lovčího zámečku a zámeckého parku, dokumenty z jejich realizace i příběhy ze života obyvatelů a vlastníků této výjimečné památky. Její osudy dokonale odrážejí všechny historické mezníky na území České republiky.

(šm)

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka

Z KALENDÁŘE AKCÍ:

Zveřejněno 06.10.2022 v 23:30 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Sněhové zpravodajství
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba